Σύμφωνα με τον νόμο ο υπεύθυνος επιβλέπων μηχανικός παραιτείται και αναλαμβάνει την ευθύνη επίβλεψης για τις διάφορες φάσεις της κατασκευής μέχρι την ημέρα παραίτησης του. Π.χ. παραλαβή οπλισμού του φέροντος οργανισμού !!! Σε περίπτωση σεισμού, μετά από χρόνια, υπεύθυνος είναι ο μηχανικός που επέβλεψε την φάση αυτή. Και αυτό αποδεικνύεται εγγράφως με την τεχνική έκθεση του που καταθέτει υποχρεωτικά στην πολεοδομία την στιγμή της παραίτησης.
Αυτό το τμήμα της αμοιβής της επίβλεψης πρέπει να κατατεθεί υποχρεωτικά στον ειδικό λογαριασμό της Εθνικής πριν αναλάβει ο επόμενος επιβλέπων (όπως γίνεται με τις αμοιβές μελετών)
Άρα πρέπει με την παραίτησή μου ο ιδιοκτήτης να με πληρώσει! Χρήματα δεν υπάρχουν τώρα ενώ εγώ πρέπει να κλείσω τα βιβλία μου στην εφορία.
Ούτε το ΤΕΕ στην Αθήνα αρμόδιο για επαγγελματικά θέματα μπόρεσε να μου δώσει μία λύση παρά μόνο να κρατήσω τα βιβλία μου ανοιχτά μέχρι να εισπράξω την αμοιβή επίβλεψης που μου αναλογεί ! Αυτό βέβαια δεν μπορεί να γίνει, ούτε γνωρίζω σε πόσα χρόνια θα συμβεί